سمینارها, مقالات, نمایشگاه

تست ph مواد غذایی

تست ph مواد غذایی

pH چیست ؟

عدد pH میزان اسیدی یا بازی بودن یک محلول را نشان میدهد. اگر محلولی دارای مقدار مساوی از مولکول اسیدی(H+) و بازی(OH-) باشد، PH خنثی است. آب های سبک عموما اسیدی و آب های سنگین بازی هستند. میزان PH لگاریتمی است که در محدوده 0 تا 14 تغییر می کند و در 7 خنثی است.

اگر PH زیر 7 باشد محلول اسیدی و اگر بالای 7 باشد محلول بازی می باشد. در برخی از مواد خاص PH میتواند پایین تر از 0 یا بالاتر 14 نیز باشد. ولی اکثرا در همان محدوده 0-14 می باشد.

تصحیح دمایی ATC چیست ؟


در زمان اندازه گیری pH با تغییرات دما عموما مقدار pH به ازای هر 10 درجه سانتی گراد تغییر دمایی به میزان 0.03pH تغییر می کند و این تغییرات در اندازه گیری pH تصحیح می گردد.
تصحیح دمایی می تواند به دو روش اتوماتیک و دستی انجام شود.تصحیح دمایی دستی معمولا با وارد کردن دمای مایع اندازه گرفته شده به داخل منوی دستگاه انجام می شود و سپس دستگاه تصحیح دمایی را لحاظ می کند و در تصحیح دمایی اتوماتیک نیاز به ورودی از سنسور دما می باشد و به طور اتوماتیک سیگنال pH تصحیح شده را به صفحه نمایش می فرستد. تصحیح دمایی اتوماتیک برای اندازه گیری pH در سیستم هایی با تغییرات زیاد دمایی مناسب هستند.

چرا الکترودهای pH انواع و شکل های متفاوت دارند ؟


 • pH پارامتری است که در کاربردهای مختلف از جمله آب ، غذا ، خاک ، میوه ها ، سبزیجات ، خون ، و خیلی جاهای دیگر وجود دارد. به همین خاطر کارخانه ها انواع مختلف سنسورهای pH برای کاربردهای مختلف تولید می کنند.
  انواع متفاوتی از Junctions ، الکترولیت ها و مواداستفاده شده در ساختار الکترود در طراحی الکترود مورد استفاده قرار می گیرند. در زیر به انواع آن ها اشاره می کنیم:
  • نوک کره ای : معمول ترین مدل الکترود با این شکل در بازار جهت مصارف عمومی آزمایشگاهی مورد استفاده قرار می گیرد.
  • نوک تیز یا مخروطی : این نوک جهت سهولت در فرو رفتن به مواد نیمه جامد، محلول های امولسیون ، پنیر ، گوشت و… و اساسا در صنایع غذاییمورد استفاده قرار می گیرد .
  • نوک صاف : این مدل جهت لمس کردن سطوح مثل سطح میوه ، پوست انسان، پوست سبزیجات ، … مورد استفاده قرار می گیرد.
  • نوک چاقویی: نوک چاقویی و تیز اجازه فرو رفتن در در مواد غذایی نیمه یخ زده ، گوشت ، یا دیگر مواد اینچنینی را دارد.
  انواع مختلف دیگری از الکترود توسط کمپانی Hanna تولید می شود که ما به پرمصرف ترین آن ها اشاره کردیم.

تفاوت Single junction و Double junction در چیست ؟

الکترودهای معمولی به طور نرمال Single junction هستند. این الکترود فقط یک Junction دارند که برای گذاشتن سیستم رفرنس الکترود در تماس با نمونه مورد استفاده می باشد. تحت شرایط محیطی خاص مانند فشار بالا ، دمای بالا ، محلول هلی اسیدی یا بازی قوی ، جریان مثبت الکترولیت از طریق junction اغلب باعث نتیجه معکوس در دخول محلول نمونه به داخل کمانه رفرنس می شود.

سیستم های Double Junction کمپانی هانا Hanna همانطوریکه ار نامشان پیداست دو Junction دارند ولی فقط یکی از Junction ها با ماده نمونه ارتباط دارد و در شرایط خاص تمایل ورود نمونه بسیار است. اگرچه سیستم الکترود رفرنس به طور فیزیکالی از محوطه الکترولیت مجزا شده است ، آلودگی الکترود به حداقل می رسد. و این باعث طول عمر الکترود می شود. و به دلیل اینکه نگهداری صحیح اتفاق افتاده است شانس بیشتری برای احیا الکترود وجود دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *